Клас:_______________ № уроку:______ Дата:__________________
Тема: Біологія — наука про життя. Науки , що
вивчають життя.
Мета: розширити і поглибити знання учнів про
біологію як одну з наук, що вивчає природу; показати і довести, що рослинний
світ є складовою живої природи; ознайомити учнів із частинами підручника
“Біологія”; розвивати вміння і навички роботи з підручником; виховувати любов
до предмета.
Обладнання: підручник, зошити, таблиці.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Структура уроку:
1. Організаційний момент-2хв.
2. Актуалізація -5хв.
3. Мотивація навч діяльності -4хв
4. Сприйняття і
осмислення нового матеріалу -18 хв
5. Узагальнення вивченого -12 хв.
6. Підведення підсумків уроку -3 хв.
7. Повідомлення домашнього завдання -1 хв.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Шановні учні ! Відгадайте загадки:
-
Живе без тіла , говорить без язика?
-
Не кущ , а з листочками , не сорочка , а зшита , не
людина , а навчає?
-
Хто мовчить ,а розуму вчить? (Книга).
На вашій парті лежить надійний помічник
і друг, який допоможе вам у 6 класі оволодіти нелегкою наукою – біологією. Він
мовчазний, але розумний і терплячий. І дуже хоче, щоб ви стали йому справжніми
товаришами, тобто з повагою ставилися до нього, вміли ним користуватися.
Відкрийте
підручник і знайдіть , де знаходиться
зміст , перегляньте його , в тексті одного з параграфів зверніть увагу
на виділення окремих слів іншим шрифтом і кольором . Як ви думаєте для чого це
зроблено? Правильно, щоб учень звертав увагу
на назви понять і термінів , на головне , міг легко знаходити в тексті
необхідну йому інформацію.
З Біології ми будемо вивчати цікаві
теми, які вам знадобляться у майбутньому. Пам’ятайте, що у 6 класі ми з вами
покладаємо фундамент для наших майбутніх знань, тому будьте уважні та старанні.
Світ, у якому ми живемо, дуже різноманітний. Нас
оточують різноманітні тіла живої і неживої природи. Удень світить сонце, уночі
– місяць і зірки, шелестять листям дерева і кущі. Яскравими барвами квітнуть
квіти, над ними гудуть бджоли. Щебечуть за вікном горобці, стрімко проминають
над головою ластівки. Муркоче кошеня, десь у лісі грізно ричить ведмідь. Над
полем після дощу сяє райдуга, а ще в цьому прекрасному світі є ми з вами.
ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
У курсі природознавства ви вчили, що
всі об’єкти природи, а також технічні засоби людства — можна розглядати як живу
і неживу природу.
·
Пригадайте з
курсу природознавства, що таке жива природа? А що таке нежива природа?
Нежива
|
Жива
|
Повітря, вода, мінерали:
|
Людина, рослини, тварини, мікроорганізми:
|
Сьогодні на уроці ми повторимо і
детально розглянемо, що вивчає біологія.
Відкрийте, будь ласка, зошит, запишіть
число, класна робота і тему уроку.
ІІІ. Сприйняття і первинне осмислення нового
матеріалу.
1. Підготовча бесіда.
Пригадайте
, які ви знаєте науки ,що вивчають природу?
1БІОЛОГІЯ 3 КОСМІЧНІ ТІЛА
2ХІМІЯ 1 ЖИВІ
ОРГАНІЗМИ
3АСТРОНОМІЯ 5 ЗЕМЛЯ
4ПРИРОДОЗНАВСТВО 2 РЕЧОВИНИ
5ГЕОГРАФІЯ 7
МАТЕРІЯ
6ЕКОЛОГІЯ 6 ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКИ
7ФІЗИКА 4 КОМПЛЕКСНА НАУКА ПРО ПРИРОДУ
Людина
здавна, з доісторичних часів, жила поряд із живими істотами. Ще ближчою стала
вона до них, коли почала культивувати рослини й одомашнювати тварин. У міру
освоєння рослинного і тваринного світу розвивались і поглиблювались знання
людини.
·
Скажіть будь ласка, які асоціації у вас викликає слово
«біологія»? (життя, гриби, бактерії, людина, тварини, рослини, наука)
Термін “біологія” походить від грецьких
слів “bios”, що означає “життя”, та “logos” — “учення”.
Отже, це система наук про життя.
Запишіть у зошит означення терміну «біологія»
-це наука ,що вивчає життя в усіх його проявах .
·
Як ви вважаєте, чому виникла біологія як наука?
Біологія
– одна з найдавніших наук про природу, яка бере свій початок із часів Давньої
Греції. Учені замислювалися над процесами, що відбувалися в природі,
досліджували їх, робили наукові відкриття. Назву «біологія» запропонували в
1802 році французький учений Жан-Батист Ламарк і німецький – Готфрід Рейнхольд
Тревіранус. І досі в біології щоденно відбуваються нові відкриття.
Біологія
як наука виникла через необхідність пізнання людиною навколишнього світу.
Запишіть, будь ласка, у зошит рік та імена учених-біологів.
Біологія
об’єднує багато наукових дисциплін. Особливості будови та життя рослин і тварин
зумовили поділ біології на ботаніку (науку про рослини) і зоологію ( науку про тварини).
Вивчення мікроорганізмів привело до виникнення мікробіології. Ботаніка
,зоологія та мікробіологія , в свою чергу,
поділяються на
багато галузей, значна кількість яких є самостійними науками , що вивчають
певні групи організмів. Наприклад , бактерії
– об’єкт дослідження бактеріології
, гриби – мікології ,найпростіші – протистології , комахи – ентомології , риби – іхтіології.
Класифікацію різних груп організмів робить систематика.
Іншу групу
становлять біологічні науки , що досліджують найрізноманітніші прояви життя та
властивості організмів. Так, зовнішню будови організмів вивчає –
морфологія ,внутрішню – анатомія
, мікроскопічну будову тканин – гістологія. Обмін речовин та енергії
живих організмів на Землі називається біогеографією. Наука про
викопні організми – палеонтологія. Тобто ви бачите , що біологія ,як наука ,
складається з багатьох підрозділів й
охоплює величезну царину вивчення живих
істот.
Запишемо у зошит
:
Біологія – система наук
про життя .
Ботаніка – наука про
рослин.
Зоологія – наука про
тварин.
Мікробіологія – наука про
вивчення мікроорганізмів.
Бактеріологія - …. бактерій.
Вірусологія - ….віруси.
Мікологія – наука яка
вивчає гриби.
Цитологія – наука яка
вивчає будову та життєдіяльність клітин.
Екологія - …зв’язок між організмами та їх
середовищем.
Систематика –
класифікація різних груп організмів
Протистологія - наука яка
вивчає найпростіших.
Ентомологія - наука яка
вивчає комах.
Іхтіологія - наука яка
вивчає риб.
Морфологія - наука яка
вивчає зовнішню будову організмів.
Анатомія - наука яка
вивчає внутрішню будову організмів.
Фізіологія - наука
яка вивчає обмін речовин і енергію живих
істот.
Гістологія - наука яка
вивчає мікроскопічну будову тканин.
Генетика - наука яка
вивчає закономірності спадковості та
мінливості .
Біогеографія - наука яка вивчає закономірності поширення
живих організмів на Землі.
Палеонтологія - наука про
викопні організми.
.
ІV. Узагальнення і систематизація вивченого.
-
Що вивчає
біологія?
-
Які біологічні
науки ви знаєте ? Що між ними спільного ?( Вони всі досліджують живу природу).
V. Підсумки уроку.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 1. Дати
відповіді на запитання в підручнику.
Вивчити ключеві
визначення записані в зошиті.
Немає коментарів:
Нові коментарі наразі не дозволено.